STEAKI KLASYCZNE

WYCINANE Z MIĘŚNI GRZBIETOWYCH, NAJBARDZIEJ ZNANE I POŻĄDANE PRZEZ WIELBICIELI NAJLEPSZYCH, MIĘSNYCH SMAKÓW. POSIADAJĄ WSZYSTKIE NAJLEPSZE WŁAŚCIWOŚCI MIĘSA WOŁOWEGO, TAKIE JAK KRUCHOŚĆ, MIĘKKOŚĆ ORAZ SOCZYSTOŚĆ.

Najdroższy mięsień, któremu nic nie dorównuje kruchością i miękkością. Możemy podzielić ją na dwie części, filet mignon (z francuskiego milutki, ulubieniec, faworyt) oraz Chateaubriand (od nazwiska francuskiego pisarza, który uwielbiał właśnie tą część polędwicy). W przypadku tej części mięsa najbardziej polecamy zamawiać ją krwisto lub średnio krwisto wysmażoną.

Mięsień bez wyraźnych przerostów tłuszczowych, z mizdrą (błoną) u dołu, którą należy przeciąć przed grillowaniem. Mięso z tej części jest dość kruche i miękkie. Polecamy zamawiać Rostbef w stopniu pół krwistym lub średnio wysmażonym.

Dostępny w wersji z kością (Rib-eye on the bone lub też Cote de Boeuf) lub bez kości. Jest to mięsień z wyraźnym przerostem tłuszczowym, nadającym mu niesamowity smak. W tym przypadku polecamy pół krwisty lub średni stopień wysmażenia.

Rostbef z polędwicą połączony kością w kształcie litery T. Jest to bardzo popularna część mięsa, która swój niezwykły smak zawdzięcza kości. Ciekawostką jest, że część T-Bona, w której polędwica i rostbef są równej wielkości nazywana jest Porterhousem. Nazwa ta pochodzi od pubu w Irlandii, w którym pierwszy raz w 1814 roku podano steaka w takiej formie. Polecamy zamawiać ten mięsień w stopniu pół krwistym lub średnio wysmażonym.

Duży mięsień, który podawany jest z charakterystyczną, długą kością żebrową. To właśnie tej kości zawdzięcza nazwę oraz wyjątkowy smak. Tomahawka polecamy zamawiać pół krwistego lub średnio wysmażonego.

STEAKI RZEŹNICKIE

To mięśnie nadające się do spożycia po odpowiedniej obróbce rzeźnickiej i odpowiednim okresie dojrzewania. Są one równie smaczne jak steaki klasyczne, jednak nie tak wyselekcjonowane.

Steak zaliczany do mięśni rozbioru udźca. Znajduje się w górnej części odcinka krzyżowego i jest jednym z najbardziej szlachetnych i delikatnych mięśni. Jego okres dojrzewania wynosi około 5 tygodni i polecamy zamawiać go średnio wysmażonego.

Bardzo chudy i lekko wytrawny w smaku steak zaliczany do mięśni udźca. Najlepiej smakuje w wersji medium well ponieważ nie należy do bardzo kruchych kawałków mięsa.

Steak pochodzący z przedniej części udzća, wśród rzeźników nazywany równiez kulą. Mięsień ten jest bardzo chudy, z wyraźnym przerostem tkanki łącznej po środku przekroju poprzecznego. Ze względu na mniejszą kruchość polegamy zamawiać go średnio lub bardziej wysmażonego.

Nieduży mięsień z udźca, o wiele delikatniejszy od Orzecha. Steak ten charakteryzuje się chudym mięsem, które krojone w poprzek włókiem na małe kawałki przypomina polędwicę.

Steak wycinany ze stawu biodrowego. Swoją nazwę zawdzięcza strukturze, która przypomina pajęczą sieć. Jest to bardzo soczysty mięsień z wyraźnymi przerostami tłuszczowymi. Polecamy go w średniom stopniu wysmażenia.

Mięsień udźca bardzo, który jest bardzo popularny południowej Ameryce. Nie można jednak porównywać wersji polskiej z tą południowo amerykańską ponieważ rozłożenie ciężaru i budowa zwierząt jest zupełnie inna co również znacnznie wpływa na smak mięsa. Steak ten ma bardzo wyraźny smak jednak po grillowaniu często nie jest kruchy dlatego polecamy go w wersji medium lub bardziej wysmażonej w towarzystwie soku z cytryny.

Mięsień wycinany z górnej częsci łaty. Jego cechą charakterystyczną jest wyraźna, grubo włóknista struktura z długimi włóknami mięśniowymi. Nazwa tego kawałka wołowiny pochodzi z Francji i jest to w tych rejonach bardzo popularny steak podawany z frytkami i sosem na lunch. Polecamy go w wersji medrar lub rar. Co ciekawe, steak ten posiada charakterystyczny mleczny smak.

Steak wycinany z dolnej części łaty. Mięsień ten jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych. Polecamy go medium lub bardziej wysmażonego.